MENÜ
Ankara 23°
Ankara Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Player yükleniyor...
Dünya
10 Haziran 2021 Perşembe 13:19

Çin, Shenzhou-12 insanlı uzay gemisini fırlatmaya hazırlanıyor

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi (CMSA) tarafından verilen bilgilere göre, Shenzhou-12 insanlı uzay aracı ve Uzun Yürüyüş 2F taşıyıcı roketinin kombinasyonu dün fırlatma sahasına transfer edildi.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi (CMSA) tarafından verilen bilgilere göre, Shenzhou-12 insanlı uzay aracı ve Uzun Yürüyüş 2F taşıyıcı roketinin kombinasyonu dün fırlatma sahasına transfer edildi. Fırlatma sahasındaki tesisler ve ekipman iyi durumda ve fırlatma öncesi fonksiyon kontrolleri ve ortak testler planlandığı gibi gerçekleştirilecek. 

Alınan bilgilere göre, Shenzhou-12 insanlı uzay aracı, uzay istasyonu Tianhe’nin (Gök Uyumu) çekirdek modülüne üç taykonot gönderecek. Taykonotlar üç ay boyunca orada yaşayıp çalışacak.

Çin, uzayda kalıcı bir istasyon inşa etme planının ilk somut adımı olarak Tianhe çekirdek modülünü 29 Nisan’da yörüngesine göndermişti. 29 Mayıs’ta ise kargo ikmal uzay aracı Tianzhou-2'nin başarılı şekilde uzaya fırlatıldığını duyurdu. Tianzhou-2, Çin’in güneyindeki Hainan eyaletinde yer alan Wenchang Fırlatma Merkezi’nden Beijing saatiyle 20.55’te fırlatılmış, 604 saniye sonrasında uzay aracı roketten ayrılarak yörüngesine girmişti. 

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ankara Gazetesi