MENÜ
Ankara 29°
Ankara Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kutuplaşmanın içinde normalleşme…
Markar Esayan
YAZARLAR
1 Ağustos 2020 Cumartesi

Kutuplaşmanın içinde normalleşme…

Öncellikle tüm İslam alemi ve değerli vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı en içten duygularımla tebrik ediyorum. Çok zor bir sene yaşıyoruz, bayramların getirdiği sevinç ve huzura her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

 

***

Geçen yazıda özetle “normalleşme, muhalefetin yalanlarını yüzlerine çarparak, oyunlarını deşifre ederek olmayacak” diye yazmıştım. Ülke anormalken normalleşmeye başladıkça gerilen bir kesimden bahsediyoruz. Yani ülkenin devlet mekanizması ve toplumun büyük bir kısmı normalleşirken, buna tepki olarak gerilen bir sosyolojik kesim var.

 

***

Gözlerimizin önünde bir siyaset mühendisliği yaptılar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kurtulmak pahasına CHP ve HDP’yi önce yasak ilişkiye soktular, şimdi de işi resmileştirmenin sürecini başlattılar. Sayın Kılıçdaroğlu’nun “dostlarımız” dediği bunlar. CHP iktidara geldiklerinde Avrupa Özerklik Şartı’na Türkiye’nin koyduğu şerhi kaldıracağını çoktan açıklamıştı. Bunca Çözüm Süreci ve hendek tecrübesinden sonra böyle bir şeyde ısrar etmek ülkeyi belli bir program dahilinde bölünmeye götürme amacından başka bir şey ifade etmez.

 

***

Kılıçdaroğlu CHP’sinden artık bir hayır gelmez. Verebileceği en büyük zararı verip tarih olacak, bu belli. Son kurultay bunu açıkça ortaya koymuştur. Ancak CHP seçmeninin gerçekten bu büyüden kurtulması lazım. Partilerinin hangi ortaklıklar içinde olduğunu, hangi diyetleri ödemeye hazırlandığını bilmesi lazım. Bunun içi de seküler yurtsever kişi ve kurumların ellerini taşın altına sokması lazım.

 

***

İşin acısı bu proje bu ülkenin içinde olup biten bir şey değil. Basbayağı okyanus ötesinden iç siyasetimizi dizayn ettiler. Uzun yıllar kendi kompartımanında yaşamış, endoktrinasyondan geçmiş, gündemi şöyle bir takip eden, bunu da tek kanaldan yapan ve bir de Erdoğan nefreti ile büyülenen kesimlerin bu oyunu görmeleri gerçekten zor.

Bu cenahta normalleşmenin o kadar kolay olmayacağını söylemem bundan. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ankara Gazetesi