MENÜ
Ankara 23°
Ankara Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Player yükleniyor...
Gündem
10 Haziran 2021 Perşembe 20:40

Tayvanlı Türk sanatçının yeni serisi

Tayvanlı Türk sanatçı Melek Kocasinan (Gao Anqi), yeni bir tarzla yarattığı ve “Multi Kültürel Pop Sanat” olarak adlandırdığı yeni serisi “Çarpıcı Bir Düş Yeri” (The Scene of an Exquisite Dream)’nde dijital ve fiziksel araçları birlikte kullanıyor.

Annesi Tayvanlı, babası Türk olan sanatçı Melek Kocasinan (Gao Anqi), yaratıcı hayal gücüyle birbirinden keyifli eserlere imza atmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’na katılan, sınırlı edisyon fine art diasec baskıları sanatseverler ve koleksiyonerler tarafından yoğun ilgi gören sanatçı, “Çarpıcı Bir Düş Yeri” (The Scene of an Exquisite Dream) ismini verdiği yeni serisinde unutulmaya yüz tutan anılarını gün yüzüne çıkarıyor. Bir nevi; çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerini geçirdiği Türkiye, Tayvan ve Amerikan kültürleri arasında köprü kuruyor...

Kültürel kimliğini ve çocukluk hafızasını yeni serisine aktaran; eski fotoğraflar, boyalar, tekstiller ve çeşitli objelerle yarattığı fiziksel veya dijital kolaj ve asamblajları birleştiren Melek Kocasinan, hayatına dokunan parçalardan anlamlı bir bütün ve zihinsel yeni fotoğraflar oluşturuyor. Türkiye, Tayvan ve Amerika’daki yaşamış olması sanatçının görsel hafızasında zengin imgelere varmasını sağlıyor ve multi kültürel kolajlarında bu imgeleri birbiriyle etkileşime sokarak, kültürel kimliğini görselleştiriyor.

“Çarpıcı Bir Düş Yeri” (The Scene of an Exquisite Dream) serisinde;7 yaşında Tayvan’a giden Tayvan-Türk melezi bir çocuk olarak, kültürel kimliği oluşmadan yaşadığı deneyimi konu alan Kocasinan, belleğini yeniden inşa etmek için kolaj tekniği ve dijital çizimi seçmiş.  Tayvan’daki çocukluk fotoğraflarını, okul defterlerini, çizgi romanları ve okul notlarını tarayarak kullanan sanatçı; bazen çok net, bazense belli belirsiz hatırlanan anıların niteliğini, patlayan renk alanları, yer yer silikleşmeler ve geçişlerle vermeye çalışmış. Görsel dilde, pop art ve Japon çağdaş sanat akımı “superflat”ten etkiler bulunan eserlere, diasec baskıyı ise yeniden sentezlenmiş çocukluk anılarının camla (akrilik) korunmasını vurgulamak için seçmiş.

Çocukluk anılarını yeni bir kolaj tekniğiyle yaratan ve serisine Tayvan’dan başlayan sanatçı, serisinin Türkiye ve Amerika’daki izlerini sürüldüğü devam serisi çalışmalarına ise devam ediyor. 

Sanatçının Türkiye’deki sergileri devam ediyor

Melek Kocasinan (Gao Anqi)‘ın geçtiğimiz günlerde ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nda bir kısmı sergilenen ve büyük ilgi gören “Glow-in-the-Dark / Karanlıkta Işıldayan” serisinin tümü 21 Haziran - 1 Temmuz’da Beşiktaş Akaretler’de KarlandEin Art Gallery’de sergilenecek. Sanatçı, 16 Haziran - 30 Haziran tarihleri arasında ise Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (Ankara), farklı bir seri ile AAAL 50. Yıl “Tanış Olmak” sergisine katılacak.

Hibya Haber Ajansı

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ankara Gazetesi