MENÜ
Ankara 27°
Ankara Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Şiddet göstermeden yaşamayı öğrenmeli
Kadın
9 Mart 2019 Cumartesi 10:18

Şiddet göstermeden yaşamayı öğrenmeli

Başkent’te, 2011’den bu yana hizmet veren Ankara Barosu Gelincik Merkezi’ne ulaşan şiddet mağdurlarının sayısı 55 bine ulaştı. Merkez Başkanı Av. Aslı Koçak Arıhan, “Evlilik, şiddetle yaşamak değil” dedi.

Ankara Barosu’nun şiddet gören kadınlara ve çocuklara destek sağlamak amacıyla 2011 yılında kurduğu ‘Gelincik Merkezi’ne, 8 yılda 55 bin şiddet mağduru başvurdu. Avukatların gönüllülük esasıyla 7/24 çalıştığı Ankara Barosu Gelincik Merkezi’nin başkanı Avukat Aslı Koçak Arıhan, “Geçen sene bize ulaşanlardan 552’sine avukat ataması yapıldı. Bu yılın ilk üç ayında başvuranların sayısı ise 250 civarında” dedi. Merkezin işleyişi hakkında bilgi veren Arıhan, şunları söyledi:

30 DAKİKADA ATAMA 3 GÜNDE DAVA

“Merkezimizde 60 gönüllü avukat bulunuyor. Sahada ise kadın, erkek karışık 300’e yakın avukat arkadaşımız var. Şiddet mağduru, şikâyetçi buraya geldiğinde ‘görüşmeci avukatımız’ karşılıyor. Ardından avukat atamasını yapıyoruz. Hemen vekalet çıkarılıyor ve üç gün içinde dava açılıyor. Evlilik, şiddet görme, o şiddet içinde çocuğuyla yaşamak demek değil. Kadın çoğu kez, farklı sebeplerle şiddete katlanmak zorunda kalıyor. Asıl şiddet gösterenin, başkasına şiddet göstermeden yaşamayı öğrenmesi lazım. Aile içi şiddetin önüne geçmek için toplumsal şiddeti sonlandıralım, kurutalım. Aslında 6684 sayılı yasada şiddet uygulayanla ilgili çok güzel tedbirler var ama bunların uygulama alanı bulması lazım.”

İHBAR YÜKÜMLÜLÜĞÜ VAR

Kadına karşı şiddet konusunda insanların sorumluluk almaktan kaçmaması gerektiğini de vurgulayan Arıhan, ‘ihbar yükümlülüğü’ne dikkat çekti ve ekledi:

“Türkiye’nin her yerinden 444 43 06 numaralı hattan bize ücretsiz ulaşabiliyorlar. Ayrıca Alo 183 Sosyal Destek Hattı’nı ya da Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun hattını da arayabilirler. Herkesin ihbar yükümlülüğü var.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ankara Gazetesi