MENÜ
Ankara 20°
Ankara Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Jandarma kimyasal parmak izi peşinde
Asayiş
10 Mart 2020 Salı 12:43

Jandarma kimyasal parmak izi peşinde

Jandarma uyuşturucu maddenin menşeini belirlemek için laboratuvar kurdu. Laboratuvar uyuşturucunun karışım oranını ve hangi kazanda üretildiğini belirleyebiliyor

Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı, ülke genelinde ele geçirilen 500 gramın üzerindeki uyuşturucu maddenin menşesini belirleme çalışmalarını yapmakla yetkili tek kurum olarak faaliyet gösteriyor. Başkanlık, bu alandaki çalışmalarını, Türkiye adına 1982'den bu yana ilgili ulusal kurumlar ve Birleşmiş Milletler ile iş birliği içinde yürütüyor.Ele geçirilen uyuşturucu maddelerden alınan numuneler, menşeinin tayin edilmesi amacıyla Başkanlık bünyesindeki Narkotik Madde İnceleme Laboratuvarı'na getiriliyor. Burada bilimsel yöntemlerle titiz şekilde analiz edilen narkotik maddelerin, "karışım oranı"nın yanı sıra "hangi kazanda üretildiği" dahi tespit edilebiliyor.

239 OLAY BAĞLANTILI ÇIKTI
Kriminal Daire Başkanı Jandarma Kıdemli Albay Mustafa Mercan, İnceleme Laboratuvarı'nın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Mercan, şunları kaydetti: "Bu laboratuvarda profilleme de yapıyoruz. Bir kazanda üretilen bütün uyuşturucular aynı kimyasal özelliğe sahiptir. Geçen sene 500 gramın üzerinde uyuşturucu yakalanan 1000 farklı olayla ilgili 5 bin civarında numune geldi. Bunların analizini yaparak 78 rapor yazdık. 239 olayın birbiriyle bağlantılı olduğunu tespit ettik. Savcılıklarımız da daha sonra HTS kayıtları veya diğer delillerin ışığında şüphelileri belirleyerek gerekli işlemleri gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı. Peçenek, "Biz uyuşturucunun, üreticiden kullanıcıya gelene kadar geçirdiği evreleri eleyerek menşe tayin çalışmaları yapıyoruz" diye konuştu.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ankara Gazetesi