MENÜ
Ankara 35°
Ankara Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemiz uzaydaki varlığını artırıyor
Türkiye
9 Temmuz 2024 Salı 08:26

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemiz uzaydaki varlığını artırıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 6A uydusunun fırlatılması törenine video mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"2,5 sene önce uzaya fırlattığımız  5B uydumuzda olduğu gibi 6A'da da SpaceX firmasının Falcon 9 roketini tercih ettik. Elon Musk ve SpaceX firmasıyla çeşitli alanlarda tesis edilen işbirliğinin güçlenmesinden memnuniyet duyuyoruz.

Önüne çıkarılan tüm engellere ve kısıtlamalara rağmen ülkemiz uzaydaki varlığını artırıyor.  Milli Uzay Programı'ndaki ana hedeflerden biri olan ilk insanlı uzay misyonumuzu kısa süre önce gerçekleştirdik.

Türksat 6A ile uydu üretiminde yeni bir safhaya geçmiş bulunuyoruz. Yerli ve milli haberleşme uydumuz 6A, mevcut uyduların yedeklenmesini sağlayacak ve kapasiteyi daha da artıracaktır.

35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanması planlanan Türksat 6A sayesinde Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi daha önce kapsama alanı dışında olan ülkeler, kapsama alanına girecek. Yeni uydumuzla Türkiye'nin uydularının ulaştığı nüfusu 3,5 milyardan 5 milyara çıkaracağız.

6A ile birlikte Türksat'ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının da ciddi manada artacağına inanıyoruz. Ayrıca Türksat 6A'nın hizmete girmesi ile Türkiye haberleşme uydusu üretebilen bir ülke konumuna yükselecek.

Haberleşme uyduları gibi kritik öneme sahip teknolojilerin dışa bağımlı olmadan üretilebilmesi, milli güvenliğimiz açısından da büyük önem arz ediyor.

Türksat 6A uydumuzun ülkemiz, milletimiz ve televizyon yayıncılığımız için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.  Projenin hayata geçmesinde emeği olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Türksat'ın yanı sıra  TÜBİTAK, ASELSAN, TUSAŞ ve CTech firmasına da teşekkür ediyorum.

Millet olarak bu gururu yaşatan herkese şükranlarını sunuyorum, Türksat 6A'nın hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Hibya Haber Ajansı
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ankara Gazetesi