MENÜ
Ankara 13°
Ankara Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'da toplu açılış töreninde konuştu
Gündem
21 Ocak 2023 Cumartesi 15:41

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'da toplu açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gökdere Meydanı’nda Bursa Gemlik Büyükkumla Barajı, Bursa Bölge İdare Mahkemesi Hizmet Binası, Dağyenice Doğal Yaşam Turizm Kompleksi ve yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“İnşallah 2023, Bursa’da farklı bir coşkuya, heyecana vesile olacak. Sanayinin, ticaretin, tarımın, denizin, dağın, yeşilin, huzurun, kuruluşun şehri Bursa, bizimle birlikte olduğu sürece Allah’ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz mesele yoktur.

 

Az önce Emniyetten rakamları alayım dedim. 120 bini bugün aştık. Rabbim bu coşkunuzu daim kılsın. Aramızdaki bu sevgiden, aşktan, gönül bağından aldığımız güçle inşallah 2023 imtihanını başarıyla vereceğiz. Ardından da ülkemizi dünyada hak ettiği yere çıkaracak yeni atımlara yöneleceğiz.

 

Eğitimde anaokulundan liseye, pansiyondan spor salonuna, bina güçlendirmesinden atölyeye kadar çeşitli ilçelerimizde 127 farklı yatırımı resmen bugün açıyoruz. Bursa Uludağ ve Bursa Teknik Üniversitelerimizin tamamlanan altyapı ve binalarının resmi açılışını yapıyoruz.

 

Sağlıkta, çeşitli ilçelerimizde yapımı tamamlanan sağlık merkezlerimizin ve diğer tesislerin açılışını gerçekleştiriyoruz. Adalette, Bursa Bölge Adiye Mahkemesi binasıyla Orhangazi ve Gemlik Adliye binalarının güvenlikte emniyet müdürlüğümüzün çeşitli hizmet binalarının resmi açılışlarını bugün yapıyoruz.

 

DSİ tarafından 1 milyar 745 milyon liralık yatırımla tamamlanan 14 milyar metreküpün üzerinde su depolama kapasitesine sahip Gemlik Büyükkumla barajını da buradan resmen hizmete açıyoruz. Eğer bu barajlarımız olmazsa, kuraklıkla mücadele edemezsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyemiz güncel bedeli 4,6 milyar lirayı geçen 67 ayrı projeyi Bursa’mıza kazandırdı. Aralarında Dağyenice Doğal Yaşam Merkezi’nin, Gökdere Millet Bahçesi’nin, çok sayıda yol yapımı ve asfaltlaması, spor tesisi inşası, otopark, çevre düzenlemesi, araç alımı, arıtma tesisinin de bulunduğu bu yatırımların resmi açılışını da buradan yapıyoruz.

İlçe belediyelerimizin tamamlanan yatırımlarını da resmen hizmete açıyoruz. Bugün ayrıca özel sektörümüzce şehrimize kazandırılan yatırım tutarı yaklaşık 17 milyar lirayı ve güncel rakamla 30 milyar lirayı bulan 19 bine yakın istihdam sağlayacak 128 tesisin de resmi açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Toplam yatırım tutarları, güncel rakamla 12 milyar liraya varan kamu yatırımlarıyla 30 milyar liraya ulaşan özel sektör yatırımlarının şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

 

Elbette Bursa’ya yaptıklarımız sadece bunlardan ibaret değil, son 20 yılda Bursa’ya toplamda 80 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Eğitimde 10 bin 376 adet yeni derslik inşa ettik. Bursa’ya ikinci devlet üniversitesi olarak Bursa Teknik Üniversitesi’ni kurduk.

Çevre ve Şehircilikte TOKİ eliyle Bursa’da toplam 25 bin 569 konut projesini hayata geçirdik. İlk Evim projesiyle şehrimizde 8 bin 650 konut daha inşa edecek, İlk Arsam kapsamında 13 bin alt yapısı hazır arsayı, İlk İşyerim çerçevesinde de Yıldırım’da 500 işyerini sizlere sunacağız. Bursa’da riskli yapı olarak belirlediğimiz 14 bin 292 bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik. Toplam 17 farklı alanda kentsel dönüşüm çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bursa çevre otoyolu doğu kesimindeki onarım çalışmalarıyla Demirtaş Organize Sanayi kavşağını bu yıl bitiyoruz. Bandırma-Bursa-Osmaneli hızlı tren hattını 2025 yılında hizmete açmayı planlıyoruz. Fiziki gerçekleşmesi yüzde 40’ı bulan metro projemizi de inşallah yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz.

İlimizdeki doğalgaz abone sayısını 1 milyar 30 binin üzerine çıkardık. Uludağ Alan Başkanlığı’nı kurarak, ülkemizin bu önemli tabiat ve turizm merkezinin hak ettiği ihtimamla korunmasını değerlendirmesini sağladık.”

Hibya Haber Ajansı

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2024 Ankara Gazetesi