MENÜ
Ankara 14°
Ankara Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Çin, dünyanın ilk taşınabilir nükleer reaktörünü üretmek için fabrika kuruyor
Dünya
16 Temmuz 2021 Cuma 12:10

Çin, dünyanın ilk taşınabilir nükleer reaktörünü üretmek için fabrika kuruyor

Çin, daha kolay tasarlanabilir yeni bir tip nükleer reaktörün yapımına başladı.

Çin, daha kolay tasarlanabilir yeni bir tip nükleer reaktörün yapımına başladı. Böylece, İngilizce “small modular reactors” kısaltılarak SMR olarak anılan bu tip reaktör, ilk kez ticari hizmet için Çin tarafından yapılıyor. 

Son on yıllar boyunca boyutları gittikçe artma eğiliminde olan nükleer reaktörler, aslında çok kapsamlı işler gerektiren, karmaşık ve yüksek maliyetli projeler. Esasen bu nedenle söz konusu sektör, gitgide küçük boyutlu ve modüler reaktörlere ilgi duymaya başlıyor. Bu türden küçük reaktörler ise bin megavatlık klasik modern reaktörlerin aksine, gücü 300 megavatı aşmayan reaktörler.  

Bu reaktörler, bir fabrikada seri halinde üretilip daha sonra işletilecekleri yere taşınabiliyor, bu da maliyeti büyük ölçüde düşüren bir etken. Bir başka avantajı da görece ücra veya altyapıdan yana çok zengin olmayan bölgelerde kullanılabilmeleri. 

Çin, 13 Temmuz Salı günü böyle bir reaktör (SMR) tipinin inşası için ülkenin güneyindeki tropikal Hainan Adası’nda şantiye kurdu. Resmi medyaya göre bu reaktör, dünyanın ticari hizmete/işletmeye tahsis edilen ilk reaktörü olacak.

 Changjiang santrali uzun dönemde, Çin’in nükleer devi CNNC (China National Nuclear Corporation) tarafından tasarlanan bir SMR Linglong One reaktörüyle donanmış olacak. 125 bin megavat gücünde tasarlanan reaktör, CNNC sözcülerine göre, 526 bin hanenin elektrikle beslenmesini sağlayacak. Reaktörün inşası ve hizmete girmesi için gereken süre henüz belirtilmemiş durumda.

Öte yandan Rusya Federasyonu’nun ve Amerika Birleşik Devletleri'nin de gelişmiş projeler üzerinde çalışmakta oldukları biliniyor. Ancak bunlardan hiçbiri, içinde bulunulan süreçte ticari bir kullanım için gereken ruhsatı elde edecek aşamaya gelmiş değil.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ankara Gazetesi