MENÜ
Ankara 19°
Ankara Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Çin’de nüfusun yüzde 40’ı ikinci doz Kovid-19 aşısı oldu
Dünya
28 Temmuz 2021 Çarşamba 13:21

Çin’de nüfusun yüzde 40’ı ikinci doz Kovid-19 aşısı oldu

Gao, geçen haftanın başlarında, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 26,3’ünün en az bir doz Kovid-19 aşısı ile aşılandığını ve her gün uygulanan yaklaşık 30 milyon dozla dünya çapında toplam 3.66 milyar doz aşı uygulandığını söyledi.

Çin’de 30 Haziran itibarıyla 560 milyondan fazla kişi, Kovid-19 aşısının her iki dozunu da aldı; bu, Çin nüfusunun yüzde 40’ının hastalığa karşı tamamen aşılandığı anlamına geliyor, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Genel Müdürü Gao Fu, bugün yaptığı açıklamada, “Şimdi, yılın ikinci yarısı için toplu aşı programımıza başladık” dedi. Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre, 22 Temmuz itibarıyla Çin’de, 1,5 milyar dozdan fazla Kovid-19 aşısı uygulandı.

Gao, geçen haftanın başlarında, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 26,3’ünün en az bir doz Kovid-19 aşısı ile aşılandığını ve her gün uygulanan yaklaşık 30 milyon dozla dünya çapında toplam 3.66 milyar doz aşı uygulandığını söyledi. Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerdeki insanların sadece yüzde 1’i en az bir doz alabildi.

Gao, koronavirüsün yeni türevleriyle mücadele etmek için, Kovid-19 aşılarının paylaşılması, tüm ülkelerin aşıya erişebilmesi gerektiğini belirterek “Bu da hastalığın küresel bir salgın olarak devam etmesini engeller. Dünya aşısını paylaşmazsa, virüs dünyayı paylaşacak” dedi. 12 Haziran itibarıyla Çin, 500 milyon doz Kovid-19 aşısı tedarik etti ve küresel üretimin altıda birini oluşturan 100’den fazla ülke ve uluslararası kuruluşa destek sağladı.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ankara Gazetesi