MENÜ
Ankara 21°
Ankara Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
100. Yıl mesajları
Gündem
28 Aralık 2019 Cumartesi 12:34

100. Yıl mesajları

Ankara’da kent yöneticileri, iş dünyası temsilcileri 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladılar. Atatürk’ün “Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır” sözüne vurgu yapılan 100. yıl mesajları şöyle:

ANKARA VALİSİ VASİP ŞAHİN

 

“Ankara’nın kaderi, Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişi ile değişmiş, ilk Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de açılması ile yükselmiş, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanı ile şahlanmıştır. Ankara, büyük bir harekâtın bedeni, ulvi bir fikrin sembolüdür. Cumhuriyet ve başkent kolay kurulmamıştır. Bu, bir var oluş mucizesidir. Ankara da bu mucizenin adıdır. Günümüzde Ankara’yı herhangi bir kent olmaktan çıkaran, ona özgünlük veren, onu ayrıcalıklı kılan temel olgu, cumhuriyettir. Bunun neticesinde Ankara, daha önce hiçbir medeniyet ve devlet ile özdeşleşmediği kadar cumhuriyet ile özdeşleşmiş, ayrı ve güçlü bir benliğe kavuşmuştur.”

ANKARA TİCARET ODASI (ATO) BAŞKANI GÜRSEL BARAN

“Bugün, milletçe Ankara’ya gelişi tam bir asrı bulan asırlık Ankaralı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘iyi ki geldi’ diyoruz. Milli Mücadele’de zorluklar karşısında bir an bile tereddüt etmeden kahramanca mücadele eden Ankaralıların gösterdiği cesaret, Ankara’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti olarak ilan edilmesiyle taçlandırıldı. Cumhuriyet’in ilanından sonra da ülkemizin kalkınma ve büyüme hamlelerinde öncü rol oynayan Ankara, sergilediği değişim, gelişim ve dönüşümle bugün bilim, sanayi, teknoloji, ticaret ve tarım şehri olarak Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı haline geldi. Ankara’da, bugün 27 Aralık tarihini büyük bir coşku ve mutluluk içerisinde kutluyoruz.”

ANKARA SANAYİ ODASI BAŞKANI NURETTİN ÖZDEBİR

“Ankara’ya gelişinin 100. yılında Ulu Önder Atatürk ve vatanseverlerin aldığı sorumluluk ve aynı ruhla Cumhuriyet’i ve onun değerlerini korumak ve daha da yukarı götürmek sorumluluğu ve bilinciyle çalışmak ve üretmek zorundayız. Ulu önder Atatürk’ün ‘Sanayileşme, en büyük milli davalarımız arasında yer almaktadır. En başta vatan savunması olmak üzere, ürünlerimizi değerlendirmek ve en kısa yoldan, en ileri ve müreffeh Türkiye idealine ulaşabilmek için bu bir mecburiyettir’ sözlerini hep hatırlamalıyız. Biz sanayiciler; ülkenin bağımsızlığının ekonomik bağımsızlıkla sağlanacağını biliyoruz, yorulmadan üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz.”

ANKARA KENT KONSEYİ BAŞKANI HALİL İBRAHİM YILMAZ

“Devletimizin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Viyana’dan Anadolu’nun içlerine çekilen bir milletin bu çekilmeyi durdurduğu zamanı temsil eder. Bugün savunmadan taarruza geçişin başlangıç günüdür. Ankara, bir halkın yeniden var olma hikâyesi üzerinden, dünyaya model olacak bir başkenttir. Bunu önce kendimize, sonra dünyaya anlatmalıyız. Başkent’te 27 Aralık akşamı, Atatürk’ün Ankara’ya geldiği günün 100. yıl dönümü olduğunu bilmeyen bir tek çocuk kalmamalı. “İyi ki geldin” demeliyiz ve bütün çocuklarımız bu “İyi ki geldin”in ne demek olduğunu bilerek ve sorumluluğunu taşıyarak büyümeli.”

KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI TURGUT ALTINOK

 

“Keçiören Karargâhtepe’de bulunan Ziraat Mektebi, yani ilk Genelkurmay Karargâhı’mız önemli bir tarihi semboldür. Mustafa Kemal Paşa 27 Aralık 1919’dan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günü olan 23 Nisan 1920 tarihine kadar geçen dört aya yakın bir süre boyunca bu karargâhta önemli kararlar almıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşunda ve kuruluşunda Ankaralılar önemli fedakârlıklar yapmıştır. Atatürk’ü ve Temsil Heyeti’ni Dikmen sırtlarında muhabbetle karşılayan kahraman Seymen alayı ve Ankara’nın yürekli insanları Atatürk’e motivasyon kaynağı olmuşlardır.”

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ankara Gazetesi